Artykł 7 z dnia 29.09.2017r

Nowe zasady oplat składek do ZUS

Jeden przelew do ZUS to oszczędność czasu i kosztów. Już od stycznia 2018 roku płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mogli przekazywać pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko jednym przelewem na jeden rachunek.

Każdy płatnik otrzyma swój własny indywidualny rachunek bankowy, na który będzie przelewał pieniądze do ZUS.

Przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na swój własny rachunek, bo to będzie dla nich duże ułatwienie, a zarazem oszczędność.

– Jeden numer konta i jeden przelew zamiast czterech oznacza niższe koszty obsługi płatności – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ten system pozwoli na uniknięcie problemów z błędnymi przelewami. Dzisiaj wiele składek trafia nie na te rachunki, co powinny lub jest błędnie oznaczona, co powoduje, że ZUS nie może ich prawidłowo zaksięgować a płatnik dowiaduje się, że ma na koncie zadłużenie i naliczane są odsetki. Jeden rachunek ograniczy więc błędy związane z niezidentyfikowanymi wpłatami – dodaje rzeczniczka.

Dziś każdy płatnik składek, w tym każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, musi, co miesiąc wykonać, co najmniej trzy przelewy z tytułu różnych składek (np. na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, chorobowe) na różne numery rachunków ZUS-u. Przy tym do zlecenia przelewów służy specjalna formatka, w której oprócz numeru rachunku odbiorcy oraz kwoty i tytułu płatności należy podać wiele innych danych, takich jak np. NIP.

– Działające obecnie cztery konta bankowe przestaną być aktywne z końcem roku a płatnik będzie identyfikowany po numerze rachunku bankowego. W założeniu ostatnie cyfry tego numeru będą składać się z tych samych cyfr, co numer NIP płatnika –zapewnia Iwona Kowalska.

Już października tego roku ZUS będzie informował płatników o ich indywidualnym rachunku bankowym tak, aby do 31 grudnia 2017 roku informacja trafiła do wszystkich przedsiębiorców. Cała operacja realizowana jest w ramach projektu o nazwie e-Składka, wdrażanego w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

Ważne: Informację o numerze rachunku każdy przedsiębiorca otrzyma od ZUS pocztą. List dotrze do pod warunkiem, że Zakład ma aktualny adres płatnika. Jeśli dane są niepoprawne, warto je, czym prędzej skorygować. Jeśli do końca grudnia 2017 r. przedsiębiorca nie dostanie od ZUS informacji o numerze rachunku powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS, w której taki numer otrzyma. Może także skorzystać z Centrum Obsługi Telefonicznej (nr tel. 22 560 16 00). Jeżeli tego nie zrobi w 2018 r. nie opłaci składek. Dotychczasowe rachunki do wpłat zostaną zamknięte. Jeśli ktoś ma profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to po zmianie tam właśnie znajdzie swój numer rachunku składkowego (w zakładce „Płatnik”).


Artykł 5 z dnia 29.05.2017r

Pracowałeś w poprzednich latach za granicą? Nie zapomnij skorzystać z możliwości odzyskania podatku pobranego za granicą. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług osobiście lub przez internet. Jeśli nie masz czasu przyjść do nas od poniedziałku do piątku zapraszamy również w soboty ( po umówieniu telefonicznym ). Jeśli szkoda Ci czasu na wizytę u nas , wyślij do nas na meila : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. skan karty podatkowej (roczna karta o wyskości uzyskanego dochodu), wycenimy usługę i poinformujemy jakie dokumenty będą niezbędne do złożenia wniosku. Płatność może być uiszczona z góry (opcja tańsza) lub po uzyskaniu zwrotu. Zapraszamy!


Artykł 6 z dnia 13.09.2017r

Ministerstwo Finansów planuje likwidację deklaracji VAT oraz kas fiskalnych z papierowymi paragonami W ramach informatyzacji rozliczeń z fiskusem resort finansów zapowiada od 2019 r. likwidację deklaracji VAT, a od 2018 r. stopniowe wycofywanie kas fiskalnych z paragonami papierowymi, które zastąpią kasy on-line. Ministerstwo Finansów zamierza rozszerzyć ewidencjię JPK o elementy, które zawiera deklaracja VAT i zrezygnować z odrębnego wysyłania takich deklaracji, także w formie elektronicznej. Zmiana ta uzależniona jest jednak od tego, czy obowiązkowe wysyłanie ewidencji w formie pliku JPK zostanie dobrze przyjęte przez podatników i czy jakość tych danych, które będą spływały w ramach JPK od 1 stycznia 2018 r. pozwoli na zrobienie tego drugiego kroku. Druga z zapowiadanych nowości to rezygnacja ze stosowanych obecnie kas fiskalnych. Zgodnie z projektem rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych. W odpowiedzi na obawy przedsiębiorców Ministerstwo Finansów uspokaja, że po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcy, co do zasady, nie będą musieli wymieniać kas. Kasy on-line będą fakultatywne, z rynku stopniowo będą wycofywane kasy drukujące papierowe paragony. Planowane jest wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas on-line w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych.


Artykł 4 z dnia 01.03.2017r

Ruszył sezon rozliczania PIT. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług osobiście lub przez internet. Jeśli nie masz czasu przyjść do nas od poniedziałku do piątku zapraszamy również w soboty ( po umówieniu telefonicznym ). Jeśli szkoda Ci czasu na wizytę u nas , wyślij PIT 11 do nas na meila : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , dokonaj płatności przez internet a Twój PIT wyślemy elektronicznie do US a Tobie kopię odeślemy na meila. Nasi stali klienci mają zapewnione stałe ceny nie zmienne od kilku lat. Wiedzą także, iż PIT-y robimy szybko i bezbłędnie bez Waszej wizyty w US. Na hasło "rabat z internetu" oferujemy 50% zniżki z miesiącu marcu Zapraszamy!